Kamuda Esnek Çalışma Uygulanmıyor « YURT Sendikaları Konfederasyonu

YURT - SENDİKALARI
HABERLER


YURT – Eğitim Sen 7 YAŞINDA

HABERLER, YURT- EĞİTİM Sen Haberleri

Kamuda Esnek Çalışma Uygulanmıyor

Bu yazı 21 Kasım 2020 tarihinde eklendi 275 defa görüntülendi.

657 sayılı Devlet Memurları Temel Kanununun 100. maddesine ilave edilen fıkra uyarınca “Bütün memurların gerçekleştirdikleri hizmetlerin niteliklerine göre çalışma saat ve süreleriyle görev yerlerine bağlı olmadan çalışabilmelerinin imkân dâhilinde olduğu” ifadesiyle esnek çalışmanın Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan genelge ile kamuda uzaktan ve dönüşümlü çalışma imkanı getirildi.

Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle Covid-19 önlemleri kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara uzaktan, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemleri çalıştırılma biçimine bakılmaksızın Covid-19 salgınının yayılmasını en aza indirmek amacıyla;

– Hamile olan kadın memurlara
– 10 Yaş ve daha küçük yaşta çocukları olan kadın personellere
– Kronik rahatsızlığı olanlara (E-Nabız sisteminde raporu görünmek kaydıyla)
– Engelli bütün memurlara,
– Süt izni kullanan kadın memurlara,
– 55 yaş üstü memurlara,
– Diğer personelin dönüşümlü (haftalık) olarak çalışması ve dönüşüm sistemi içerisinde planlanması,

YURT – Sendikaları olarak uzaktan, dönüşümlü ve diğer esnek çalışma yöntemiyle çalışanlar ile idari izinde sayılanlar sorumlu oldukları görevi fiilen yerine getirmiş sayılacak, mali sosyal hak ve yardımlar ile özlük hakları saklı kalması,  Ülkemiz genelinde bütün illerimizi kapsayacak şekilde esnek çalışma modeline göre hazırlanan Genelge Valiliklerce değil Bakanlıklarca veya Cumhurbaşkanlığınca 81 ilde uygulanmasına yönelik Genelge çıkarılmalı valiliklerin inisiyatifine bırakılmamalıdır.

YURT – Sendikaları
Yönetim Kurulu

YAZI HAKKINDA YORUM YAZ

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.