Unvan Değişikliği Başvuruları hakkında Basın Açıklaması « YURT Sendikaları Konfederasyonu

Unvan Değişikliği Başvuruları hakkında Basın Açıklaması « YURT Sendikaları Konfederasyonu

21 Ekim 2021 - 11:54


Unvan Değişikliği Başvuruları hakkında Basın Açıklaması

Unvan Değişikliği Başvuruları hakkında Basın Açıklaması
Son Güncelleme :

07 Nisan 2018 - 22:21

Resmi Gazetede yayımlanan “7103 Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” un 24 ve 25.Maddeleri ile

2828 Sayılı ve 3413 sayılı kanun kapsamında kamu kurumlarına atanacak ve halen görev yapan kardeşlerimizin ile bir üst kadroya atanma şartlarını taşıyanlara Sınavsız Ünvan Değişikliği kazanımı elde etmiştik.

Ancak; Bazı Bakanlıklar konu ile ilgili düzenlemelere geçmesine rağmen, gerek sosyal medyada gerek bazı sivil toplum kuruluşları tarafından bu kanunun “Sınavsız Unvan Değişikliği olmadığı ve sadece (teknik lise/meslek lisesi) bölümünden mezun olanları ilgilendirdiği ile ilgili çıkan söylentiler üzerine Yurt sendikaları olarak  Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı ile konu hakkında bilgi alışverişi yapılmış olup, Durumun daha net olması amacıyla Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından konu ile ilgili resmi bir yazı yayınlanmış ve aşağıdaki dilekçe örnekleri ile durumun daha açık ve net olmasını sağlamıştır.

Önceki haberimizde de belirttiğimiz gibi ; LÜTFEN DİKKAT !: .Bilgi Kirliliği Yaşanmaması açısından, açıklamaları www.yurtsendikalari.org, Devlet Personel Başkanlığı Ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığının Resmi İnternet Siteleri dışında yapılan haberleri ve yorumları. DİKKATE ALMAYINIZ.

ORTAÖĞRETİM BİTİRENLER İÇİN DİLEKÇE ÖRNEĞİ

ÖN LİSANS BİTİRENLER İÇİN DİLEKÇE ÖRNEĞİ

LİSANS BİTİRENLER İÇİN DİLEKÇE ÖRNEĞİ

NOT : Bazı Bakanlıklar kurumlardan müracaat başvuruları başlatmış olup;  Aile bakanlığınca hazırlanan örnek dilekçeyi kullanabilirsiniz.

YURT Sendikaları
Basın İletişim ve Ar-Ge Bürosu

SINAVSIZ ÜNVAN DEĞİŞİKLİĞİ HAKKINI KAZANMAK İÇİN
2016 YILINDAN İTİBAREN YAPMIŞ OLDUĞUMUZ MÜCADELENİN RESMİ YAZILAR İÇİN
AŞAĞIDAKİ RESİMLERİ TIKLAYINIZ

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
songul karatas 14 Temmuz 2021 / 11:25 Cevapla

merhabalar ben 2009 yılında hizmetli kadrosuna atandım sınavsız unvan degışikligi için dılekçe verdım cevabı olumsuz geldı napmam lazım

Yasemin ASLAN 31 Mart 2021 / 11:32 Cevapla

2007 yılında meslek lisesi çocuk gelişimi bölümünden mezun oldum 2012 de yhs da hizmetli olarak göreve başladım 2015 yılında şef ve memur görevde yükselme sınavını 74 puanla kazandım ama atanamadım 2018 de 2828 sayılı kanunun geçici 16 ncı maddesinde belirtilen yurttan çıkan ve halen görev yapmakta olan devlet memurlarının ihraz ettikleri ünvanı taşımaları ve kurum kadro ihtiyaçları gözönüne alınarak ihraz ettikleri ünvana atanırlar maddesi var şuan kadrom hizmetli ama görevlendirme ile memurluk yapıyorum birde devlette hiçbir hakkın kaybolmaz derler iki kez memurluk sınavına girdim birincisinde kazandım ikincisinde başvurum bile görünmüyor listeleride yayınlamadılar. Kısacası 2828 sayılı kanunun geçici 16nc maddesindeki şartlarıda taşıyordum başvurumu yaptım ama bana gelen cevap şu memurluk diye bir bölüm olamdığından mezun olduğunuz bölüme başvuru yapabilirsiniz örneğin hemşire gibi komik değil mi

Vahap saglam 12 Mart 2021 / 19:59 Cevapla

06.04.2007 tarihinde ortaöğretim olarak saglik bakanlığa memur olarak atandim su anda v.h.k.i olarak gorev yapmaktayim 2020 yilinda tibbi sekreter onlisans tan mezun oldum acaba 2828 gecici 16 maddesine istinaden tibbi sekreterlige gecme imkanim varmi simdiden teşekkür ederim

HAYRETTİN 2 Kasım 2018 / 07:59 Cevapla

Merhaba arkadaşlar ben Ticaret Lİsesi mezunu olarak işe başladım VHKİ. İşletme fakültesi mezunuyum. Ayrıca 28/06/2018 tarihinde Tıbbi Dökümtasiyon 2 yıllık mezunum: Ancak sınavsız ünvan değişikliğinden tıbbi sekreter olarak 2828 sayılı yasaya istinaden dilekçe ile başvurdum Diplomanın çıkan kanundan sonra aldığımı gerekçe göstererek red edildi. Sağlık bakanlığına bağlı Devlet Hastanesinde çalışıyorum. Bana yardımcı olacak ve ya bilgisi olan varmı. (emsalı)olan varsa benimle irtibata geçebilirmi Hayırlı günler Allaha emanet olun

Hüseyin 1 Haziran 2018 / 08:10 Cevapla

Ben düz lise mezunuyum memur olarak atandım ve çalışıyorum. başka unvanlara başvuruda bulunabiliyor muyuz. başvuruyorsak düz lise mezunları için hangi kadrolar var? (Memur, Bilgi. İşlet., VHKİ, Kütüphanecilik, şoför gibi).teşekkür ederim.

Ali Erbaş 26 Mayıs 2018 / 13:15 Cevapla

Merhabalar 2828sayılı kanunun ek1.madesigergince madehakında örnek dilekçeleri doldurara iş yerine verdim, işe ilk öğretim olarak başladım daha sonra orta,lise bitirdim ,kurum cevaben görevde yükselme ve ünvan değişikliği yönetmelik gereği 23madesinin A .bendinin 1.fıkrasıgergi diye cevaben yazı geldi.sorun şu bu durumda ne yapmalıyım,bunun yasal yolu varmı dır,aydınlatır Danış sevinirim.

sevdanur koç 21 Mayıs 2018 / 07:57 Cevapla

meslek lisesi mezunu olarak mebde hizmetli olarak atandım ön lisans sosyal hizmetler bölümünden mezun oldum hangi kadro ünvanına geçebilirim mebde sosyal hizmet yok bunun karşılığı ne olur acaba? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

musatafa 19 Nisan 2018 / 07:47 Cevapla

ne demek ya düz lise yok diye öyle şeymi olur ya düz liseyi neden kapsamıyor öncelikle onun sebebini bize bir açıklasınlar neden olmuyor onların sucu ne böyle mantıksız şeymi olur şuan çalışan tüm düz lise mezunu çalışan memurları neden aldılar o zaman onları da işten çıkarsınlar yada y h s sınıfına düşürsünlar şimdi ben normal sınavlarla girince oluyorda bu şekilde neden olmuyor demekkki benim anladıgım şow amaçlı yapıalan bir gösteri gibi saygılar..

mehmet 18 Nisan 2018 / 05:44 Cevapla

net bir sonuç yok milli eğitim bakanlığı daha kabul etmedi

mehmet 18 Nisan 2018 / 05:41 Cevapla

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI İLE GÖRÜŞTÜK. TEREDDÜT DEVAM EDİYOR!

Bilindiği üzere, 2828 sayılı Kanun kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında istihdam edilen personellerin öğrenim durumları itibariyle ihraz ettikleri unvanlara atanması ile ilgili düzenleme 27/03/2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Öncelikle bu kanunun hazırlanmasında ve yürürlüğe girmesine ön ayak olan mesai harcayan, Sayın Bakanımız Dr. Fatma Betül SAYAN KAYA ve bu konunun adeta hamiliğini ve takibini üstlenen Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Selahattin GÜVEN’e teşekkür eder, 2828 sayılı kanun kapsamında işe başlamış sendika üyelerimiz adına şükranlarımızı sunarız.

Tabi baktığımızda bu düzenleme içeriği itibariyle tüm kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan 2828 sayılı kanun kapsamında göreve başlamış personelin tümünü ilgilendirmektedir.

Ancak düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle Bakanlıklar arasında farklı uygulamalar olduğu da dikkatimizden kaçmamıştır. Bu itibarla sendikamıza iletilen soru ve sorunların çözümü amacıyla 16/04/2018 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı bürokratları ile yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir.

Görüşmemizde bakanlık yetkililerince; atanacak kadroların yönetim hizmetleri grubu içerisinde olan Şef ve üzeri kadroları kapsamayacağı kesin bir şekilde belirtilmiştir. buna ek olarak teknisyenlik/teknikerlik/mühendislik v.b unvanlı kadrolara atama için bir engel olmadığı ancak kurumların ihtiyaçları ve boş kadro durumlarına göre atama işlemlerinin gerçekleştirileceği ifade edilmiştir.

Ayrıca söz konusu düzenlemenin ihraz edilen unvan şeklinde olduğu için düz lise mezunlarının memur kadrolarına atanabilmesi konusuna tereddüt içinde oldukları gözlenmiştir.

Tarafımızca da: unvan kelimesini dar bir kapsamda yorumlamanın kanun değişikliğinin ruhuna uymadığı bu konuda uygulama başlatılmadan önce Devlet Personel Başkanlığı’nın yazılı görüşünün mutlaka beklenmesi gerektiği ifade edilmiştir.

Sendikamıza sözlü olarak bildirilen DPB görüşünün ise şu anki taleplerimizi (hizmetlilikten memurluğa geçiş) karşılamadığı da bilinmektedir. Bu itibarla söz konusu kanun kapsamında yapılacak olan unvan değişikliği işlemlerinde, kamu kurum ve kuruluşları arasında uygulama birliğinin sağlanması için DPB tarafından acil bir şekilde düzenleme yapılması elzem hale gelmiştir.

Bu itibarla 17/04/2018 tarihinden başlayarak sendikamızca DPB nezdinde yüz yüze görüşmeler başlatılacak olup, bu konuda ki gelişmeler kamuoyuyla ayrıca paylaşılacaktır.

Mehmet 14 Nisan 2018 / 09:01 Cevapla

Sayın sendika yetkilileri biz başvuru yaptık kültür ve turizm bakanlığına başvuru yaptık sizin hazırlamış olduğunuz dilekçe örneği ile ancak gelen cevapta aşağıdaki ibare yer alıyor lütfen netleştirin ve yardımcı olun
2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanununa 7103 sayılı Kanunun 25 inci maddesiyle eklenen
geçici 16 ncı maddesinde; bu Kanunun ek 1 inci maddesi kapsamında ataması yapılan ve fiilen
görevde bulunanların kurumların kadroları ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak bu maddenin
yürülüğe girdiği tarih ve öğrenim durumları itibariyle ihraz ettikleri unvanlara atanacakları, hüküm
altına alınmıştır.
3795 sayılı Bazı Lise, Okul ve Fakülte Mezunlarına Unvan Verilmesi Hakkında Kanunla
öğrenim durumları itibariyle ihraz edilen unvanlar belirlenmiştir.
Başkanlığımız kayıtlarının tetkikinde; adı geçenin 3795 sayılı kanunda belirtilen okullardan
mezun olmadığı anlaşılmıştır.
Buna göre; adı geçenin söz konusu kadroya atanabilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı
Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği uyarınca açılacak olan görevde
yükselme sınavına katılıp başarılı olması gerekmekte olup, 2828 sayılı Kanunun geçici 16 ncı
maddesine göre memur kadrosuna atanması mümkün görülmemektedir.

Dogan 13 Nisan 2018 / 11:21 Cevapla

Peki liseyi bitirdigimiz zaman bu haklardan yararlanabiliyormuyuz admin bey

Ayla 13 Nisan 2018 / 06:53 Cevapla

Lise mezunu olarak mebte hizmetli kadrosundayım şimdi de lise mezunuyum öğrenim durumumda bir değişiklik olmadı yinede yararlanabiliyor muyum verdiğiniz dilekçe örneğine uymuyor dilekçeyi farklı mı yazmalıyım.Birde kurumuma yazı gelmedi hala bu kanunun bir süresi var mı 3 4 ay sonrada başvuru yapabilir miyim

Yeni sezon bel çantası 12 Nisan 2018 / 22:09 Cevapla

Maddenin yürürlüğe girdirdigi tarih itibarıyla ve öğrenim durumları uygun olanlar diyor. Yürürlüğe girdikten sonra mezun olanlarda yararlanacak mi? Eğer bu madden şu anlamı çıkaranlar: Yürürlük tarihinden sonra mezun olanlar yararlanamaz diyorsa birileri. Gerçekten okudugunu anlamıyor demektir. Sizin bu konudaki görüşünüzü merak ediyorum. Bu maddeden böyle bir yorum asla çıkmaz zira. Saygilar

gönül 12 Nisan 2018 / 07:53 Cevapla

merhaba bende meslek eğitim mezunuyum ama hazır gıyım pekı bana gore hıc bır kadro olamayacak galıba dogru mu ..pekı boyle bır tasa hazırlıyorsunuz .herkes yararlansın bence neyse hakkımzıda hayırlısı ..

NİZAMİ ETİKE 11 Nisan 2018 / 20:55 Cevapla

KUSURA BAKMAYIN ADMİN SİZE SORMADAN BASKA BİR SAYFAYA YÖNLRNDİRDİM AMA SALİH BEY BANA VE BİR ÇOK TEKNİSYEN YARDIMCIISI ARKADASA WATSAP FACE MESENGER CEP TEN YARDIMCI OLDU AMA YINEDE HATA YAPTIMSA ÖZUR

admin 11 Nisan 2018 / 08:04 Cevapla

Detaylı bilgi için ;
http://www.yurtsendikalari.org

0354 303 00 66
0850 304 00 66
0532 380 13 66
Arayıp veya mesaj bırakabilirsiniz Sendikamızdan yetkili kişi size geri dönüş sağlayacaktır….

  Kenan 13 Nisan 2018 / 07:23 Cevapla

  Hocam işe girdiğimde ilkokul mezunuydum şimdi ön lisans bizde faydalanabilecekmiyiz

  Abdullah 18 Nisan 2018 / 12:35 Cevapla

  Ben Abdullah.Bu güzel çalışmalarınızdan Emin’i geçen her kese tşk ediyorum.Yalnız benim sorunum ben düz lise mezunuyum baş vuru yaptım bakanlık resmî cevabı verdi.Nedeni ise teknik liseler baş vurabilirdemiş.Ama çıkan kanunda öyle bir madde Yok.

ümit 10 Nisan 2018 / 11:51 Cevapla

düz lise mezunlarını kapsamıyor meb aradım kapsamıyor dedi bunun üzerine aile ve sosyal politikalar bakanlığını aradım onlar bile bunu söyledi.boşuna ümit verildi tşkler

  admin 11 Nisan 2018 / 08:00 Cevapla

  Resmi Gazetenin yayınlandığı tarihi itibari ile öğrenim durumu uygun olanlar ( ortaöğretim (lise), ön lisans ve Lisans mezunu) olanlar sınavsız unvan değişikliğine başvuru yapabilir.

  Mazhar 11 Nisan 2018 / 17:47 Cevapla

  Biz defalarca MEB aradık.. Hiçbir şey söylemiyorlar. Keza Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı dahi telefonları açmadı. Size nasıl bir bilgi verdiler merak ettim. MEB’den bu bilgiyi kim verdi öğrenebilirmiyim.

mehmet 10 Nisan 2018 / 05:36 Cevapla

Merhaba arkadaşımızın dediği gibi çıkan kanunda ihtiyaçlar gözönünde bulundurularak atama yapılır peki boş kadro yok veya ihtiyacımız yok desler nasıl bir yol izleyeceğiz

  admin 11 Nisan 2018 / 10:16 Cevapla

  Görev yaptığınız Bakanlık Sınavsız Unvan Değişikliği hakkında kılavuz yayınlayacak yayınlanan kılavuzda başvuru tarihi ve nasıl geçiş yapacağınız hakkında detaylı bilgi verilecek.

marka bel çantası 10 Nisan 2018 / 05:37 Cevapla

arkadaşlar benim dururum da şöyle ilkokul mezunu olarak işe başladım şuan MYO önlisans (Muhasebe Bölümü)
mezunuyum.hangi kadroya başvurabilirim ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  kadir 10 Nisan 2018 / 05:38 Cevapla

  arkadaşlar benim dururum da şöyle ilkokul mezunu olarak işe başladım şuan MYO önlisans (Muhasebe Bölümü)
  mezunuyum.hangi kadroya başvurabilirim ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.
  halen hizmetli kadrosunda görev yapmaktayım

Recep 8 Nisan 2018 / 18:19 Cevapla

Bu dilekçeleri inceledim ve hepsinin ortak yanı göreve ortaöğretim(lise) mezunu olarak başlayıp sonradan önlisans ve lisans bitirenler için hazırlanmış olmaları sormam absürt olacak mı bilemiyorum ben göreve önlisans mezunu olarak(tekniker) diploması ile GİH pozisyonunda başladım anladığım kadarıyla bu yasa ile ihraz ettiğim teknikerlik ünvanlı kadroya geçebileceğim. lütfen hatalı anladıysam kısa bi cevap verir misiniz ?

  BİLGEHAN 9 Nisan 2018 / 10:50 Cevapla

  Merhaba Recep bey, benim durum da sizinle aynı bizde faydalanıyoruz. Sıkıntı yok. Ancak genel bir sıkıntı bazı kurumlarda kadro yok diyorlar, bazıları da istediğimiz kadro ya ihtiyacımız yok diyebilirler bu sıkıntılar nasıl aşılır zaman gösterecek bakalım hakkımıza hayırlısı….

Begüm Deniz 8 Nisan 2018 / 11:39 Cevapla

Meb halen açmadı dilekçe gönderdim daha bakanlık ilgili yazıyı işleme açmadı dedi bakalım bekliyoruz.Bu kapsamda sendika yöneticilerine teşekkür ederiz bu büyük katkılarından ötürü

  admin 11 Nisan 2018 / 10:17 Cevapla

  Görev yaptığınız Bakanlık Sınavsız Unvan Değişikliği hakkında kılavuz yayınlayacak yayınlanan kılavuzda başvuru tarihi ve nasıl geçiş yapacağınız hakkında detaylı bilgi verilecek

ADEM UFUK bayram 8 Nisan 2018 / 08:17 Cevapla

İlk okul bitirip orta okul diplomasi aldım ama lise yok oluyon açıktan banada olurmu

  admin 11 Nisan 2018 / 08:00 Cevapla

  ilkokul ve ortaokul mezunları ve halen açık lisede okuyanları kapsamıyor

Ecevit narman 8 Nisan 2018 / 07:43 Cevapla

– meslek lisesi mezunu iken hizmetli olarak meb e atandım şimdi lisans v.h.k.ı olarak çalışıyorum seflik sınavını kazandım atanamadım şef olarak tercih yapabilirmiyim boş kadro var.
– lisans mezunu iken meslek lisesi diplomamdan teknisyenlige tercih yapabilirmiyim.

  admin 11 Nisan 2018 / 10:16 Cevapla

  Görev yaptığınız Bakanlık Sınavsız Unvan Değişikliği hakkında kılavuz yayınlayacak yayınlanan kılavuzda başvuru tarihi ve nasıl geçiş yapacağınız hakkında detaylı bilgi verilecek


porn izle porno sikiş seks porno